Pišta slaví šedesátiny

GRATULUJEME

Významné životní jubileum dnes zažívá bývalý reprezentant v atletice vozíčkářů Štefan Danko.

Pišta zaznamenal největší úspěch své sportovní kariéry na paralympiádě v Atlantě v roce 1996, kde zvítězil v hodu oštěpem. V roce 1994 v Berlíně se v této disciplíně stal vicemistrem světa. O tři roky dříve na světových hrách ve Stoke Mandeville překonal světový rekord. 

Zároveň se sportováním se věnoval a věnuje funkcionářské činnosti. V minulých dvou volebních obdobích byl členem výkonného výboru ČSTPS a předsedou STK atletiky vozíčkářů. Na paralympiádě v Aténách pracoval jako vedoucí svazové části ČSTPS.

V současnosti z pozice místopředsedy OSAV zajišťuje finanční prostředky pro fungování občanského sdružení Atletika vozíčkářů.

Na mistrovství Německa, které se v červenci uskuteční v Singenu, plánuje v rámci seniorských závodů návrat do mezinárodních vrhačských sektorů.

datum: 27 Jun 2007 autor: OSAV

Český pohár KB Olomouc plný překvapení

V sobotu 16.6. ani né po týdenní pauze atletické reprezentace, která se zúčastnila závodů v Anglii, jsme se opět sešli. Zpočátku se zdálo, že nám počasí nebude přát, ale přeci jen se umoudřilo a počasí bylo nakonec pěkné.

Velkým překvapením pro pořadatele byla nezvykle malá účast startujících. Celkový počet 16 závodníků (12 mužů a 4 ženy), to jsme v Olomouci na ČP ještě nezažili. Hlavní příčinou byly pravděpodobně závody fllorbalu a stolního tenisu, které se konaly souběžně. Na soutěži také scházeli sportovci SK Moravia, kteří v předchozích letech přijížděli v hojném počtu. A právě díky malému počtu závodníků závod skončil velmi brzo. A tak se stalo, že proviant nestihl dorazit včas, nakonec přeci jen dorazil.

Také výsledky soutěže u mužů byly překvapením: poprvé v letošním roce v soutěži zvítězil Martin Němec, dalším překvapením byl Pavel Šibrava, který v loňském roce oficiálně ukončil svou dráhu reprezentanta a odebral se do tzv. sportovního důchodu a právě tento status mu evidentně velice svědčí neb opět překvapil výkonem 14.41 m. U žen to bylo jako tradičně; na prvním místě skončila Martina Kniezková. Domácí sportovci zaujali: Eva Kacanu 2. místo a Dušan Ščambura 9. místo. Celkově lze závod zhodnotit jako pohodový, ale trochu unavený neb nikdo nepřekonal  svůj splněný  limit na LPH 2008.

datum: 25 Jun 2007 autor: Eva Kacanu

Martin Němec není "obyčejný" člověk..

Martin Němec už ovládl i pardubické počasí  Včera v odpoledních hodinách prokázal dvojnásobný paralympijský vítěz a světový rekordman v hodu diskem, že to není jen tak někdo. Dokázal silou své vůle ovlivnit počasí. Na plánovaný trénink do Pardubic dorazil v 16,31, přesně 2 minuty po tom, co skončila 3 hodinová vlna srážek. S přehledem a klidem nastoupil k rozcvičování a následné oblíbené sportovní aktivitě. Ikdyž při 3. sérii disků nebe pokryla neprostupná masa nebezpečně vyhlížejících mračen, která měnila barvu z vteřina na vteřinu. Martin nepolevil a bojovně si poručil další tašku disků. Věděl, co dělá! Po dalších dvou sériích už ze stadiónu prchali vedle připravujících se hasičů i ptáci, zající a veškerý drobný hmyz. Martin házel dál. Na nebi se odehrávalo něco strašlivého. Vzpomínám na americký velkofilm Den nezávislosti, kdy se z černých mračen z ničeho nic vyřítila kosmická loď a začala ničit vše živé. Ale Martin věděl své.. I přes počínající uragán a oblohu plnou blesků odházel s klidem svou 6. sérii a bez jakékoli „úhony“ se odebral do bezpečí pardubické tribuny. V okamžiku, kdy za ním zapadly dveře, začala neuvěřitelná bouře, která lámala stromy a vytápěla sklepy.. Martin opět dokázal, že je jedinečný a umí víc než my normální lidé.. příště ho objednáme do Pardubic na Pohár Martine, děkujeme!!

datum: 22 Jun 2007 autor: Eva Vindová

KB Český pohár - IV. kolo v Chrudimi

Zrekonstruovaný atletický stadion v Chrudimi bude v sobotu 28. července hostit 4.kolo letošního ročníku KB Českého poháru v atletice vozíčkářů. Závazné přihlášky přijímá pořádající oddíl AFK Chrudim dle propozic do 25. července.
datum: 20 Jun 2007 autor: Martin Němec

Olomoucké kolo KB Českého poháru

Tady měla být strhující reportáž ze třetího kola KB Českého poháru v atletice vozíčkářů, v níž by bylo barvitým způsobem popsáno jak jsem vyhrál i jaké byly k obědu řízky. Bohužel se zatím nenašel nikdo, kdo by ji napsal.

Tak teda jenom odkaz na výsledky.

datum: 20 Jun 2007 autor: Martin Němec

Tchaj-wan odmítá štafetovou cestu olympijské pochodně

Tchajwanský olympijský výbor vydal 26. dubna prohlášení týkající se plánované olympijské štafety pro hry v Pekingu. Prohlášení je možné nalézt na stránkách Tchajpejské hospodářská a kulturní kanceláře, která vznikla v Praze roku 1991.

Kancelář funguje jako zastupitelský úřad Čínské republiky na Tchaj-wanu (ROC) a jejím hlavním cílem je přispívat k rozvoji vzájemných vztahů mezi Českou republikou a Tchaj-wanem prostřednictvím kulturních výměn, vědecké spolupráce, turistiky, obchodní činnosti a investic. Mimo jiné vyřizuje i žádosti o víza.

celý článek
datum: 15 Jun 2007 autor: Martin Němec

Výjezd na mistrovství Slovenska zrušen

Vedení OSAV kvůli malému zájmu zrušilo plánovaný výjezd reprezentačního týmu na slovenský šampionát, který by měl v Bratislavě proběhnout v sobotu 23. června.

Závody bohužel nejsou sankcionovány ani IPC ani IWAS, nebude na nich proto možné plnit limity na paralympiádu a výsledky nebudou započítány do světového rankingu.

Dle vyjádření Dušana Dědečka, předsedy SAZZP, by měly být příští svazové závody - Atletika mostom v prosinci 2007 a halové mistrovství Istropolitana Indoor ´08 - sankcionované.

datum: 14 Jun 2007 autor: Martin Němec

Athletic Heat in Stoke Mandeville

Během víkendu 9. až 10. června uspořádala Britská vozíčkářská atletická asociace (British Wheelchair Athletics Assiociation) v anglickém Stoke Mandeville mezinárodní vozíčkářské atletické závody (International Wheelchair Athletics Competition). Závody měly navázat na tradici Stokemandevillských her, a v letošním roce kdy atletika nemá evropský šampionát, být jedním z vrcholů atletiky handicapovaných.

Jenže kromě domácích atletů se jich zúčastnila jen početná výprava z Irska, Pieter Gruijters z Nizozemí a jedenáct vozíčkářů z České republiky. Bez ohledu na to, a přestože po oba soutěžní dny vládlo neanglicky horké počasí, měly závody dobrou atmosféru, ke které přispěli jak striktní rozhodčí, tak hodnotné výkony včetně světového rekordu Pietera Gruiterse a několika národních rekordů českých vrhačů.

celý článek
datum: 12 Jun 2007 autor: Martin Němec

Memoriál Josefa Odložila 2007

Letošní, již 14. ročník Memoriálu Josefa Odložila se uskuteční 13. června v Praze na Julisce. Termínově letos připadá tradiční závod, zařazený do seriálu EAA Premium Meetingů trochu netradičně na středu.

V letošním roce se utkají atleti v jedenácti mužských a šesti ženských disciplínách. Pořadatelé doufají v překonání až osmi rekordů mítinku. Jedním z vrcholů bude určitě ženský oštěp. Jednička světového žebříčku IAAF Barbora Špotáková bude sice nejspíše jedinou českou oštěpařkou v soutěži, ale podle vyjádření jí samotné i jejího manažera má letos formu a ambice hodit český rekord co možno nejdříve.

Hlavní program začíná od 18:00 a jeho součástí by jako již tradičně měly být i závody handicapovaných atletů.

celý článek
datum: 06 Jun 2007 autor: OSAV

Vozíčkářskou patnáctistovku ani půlku na pekingské olympiádě neuvidíme

Mezinárodní olympijský výbor se rozhodl zrušit ukázkové závody na 1.500 metrů vozíčkářů a 800 metrů vozíčkářek sloučených kategorií T53/54, které bývaly od roku 1984 součástí atletického olympijského programu.

Jejich účastníci už tak neměli statut olympioniků - sportovci a jejich trenéři nebydleli v olympijské vesnici, neúčastnili se zahajovacího ani závěrečného ceremoniálu, a umístění se nepočítala do medailových statistik národů. Celá záležitost byla nesmírně finančně (statisíce euro hrazených IOC) i organizačně náročná (v předparalympijském hektickém období zaměstnávala IPC).

Zpochybněn byl i význam závodů jako pozvánky na následující paralympiádu. Spíše se jednalo o propagaci jednotlivých sportovců, a mnozí se oprávněně ptali proč zrovna atletika a proč zrovna tyto disciplíny a kategorie.

Vyškrtnutí exhibičních závodů z olympiády se netýká atletických šampionátů IAAF.  

datum: 04 Jun 2007 autor: Martin Němec

<< Předchozí 1 Další >>
archiv článků

Content Management Powered by CuteNews