Pod největším městem Jižního ostrova se už poněkolikáté v poslední době otřásla zem. Tentokrát se poškodil symbol města - katedrála. Christchurch se vždy pyšnil unikátní architekturou ve staroanglickém stylu. Zejména v centru jste mohli obdivovat kamenné budovy škol, uměleckých galerií a kostely, mezi kterými se klikatila říčka Avon. Při posledním ničivém zemětřesení byla nejvýznamnější stavba města, katedrála na náměstí, těžce poškozena a její špičatá věž, ze které jste mohli obhlédnout město, je v ruinách.

idnes.cz

datum: 22 Feb 2011 autor: Martin Němec

Při dalším silném zemětřesení na Novém Zélandu zemřelo 65 lidí

Silné zemětřesení v novozélandském Christchurchi dosáhlo v úterý 22. února síly 6,3 stupně Richterovy škály. Premiér John Key oznámil, že zahynulo nejméně 65 lidí. Starosta města doplnil, že zavaleno zůstává odhadem 200 lidí. Podle konzulátu v Sydney nejsou zatím žádné zprávy o případných zraněních Čechů.

Česká republika až na 35. místě v bodování národů

Celkem pětatřicátou pozici obsadila česká výprava na právě skončeném světovém šampionátu v atletice IPC v novozélandském Christchurch. Atleti povezou přes Sydney, Bankok a Dubaj do Prahy celkem 6 medailí, a to jednu zlatou, dvě stříbrné a tři bronzové. Jedinou misrtryní světa je půlkařka Miroslava Sedláčková, stříbra získali diskař Serbus a kuželkář Běleš. Bronz si z jižní polokoule přivážejí koulaři Kacanu a Kisý a oštěpař Vrátil.

Oproti minulým šampionátům se jedná o značný ústup českých atletů z medailového výsluní, který je jistě zapříčiněn slučováním disciplín, nevhodným termínem šampionátu a ostatními záloežitostmi jako byla třeba překlasifikace Romana Musila. Bohužel je třeba konstatovat, že naší atletice handicapovaných chybějí mladé naděje do budoucna.

Pořadí národů dle získaných medailí zde.

datum: 30 Jan 2011 autor: Martin Němec

Kruh se uzavřel, Aleš Kisý ukončil účinkování českých vrhačů na MS

V oštěpařském finále F52/53 uzavřel českou účast v technických disciplínách Aleš Kisý. Ačkoli vylepšil své osobní maximum, národní a dokonce i evropský rekord na hodnotu 19,14 m stačilo mu to jen na čtvrtou příčku. Dnešním dnem končí soutěže na atletickém oválu stadionu Queen Elizabeth II, na programu světového šampionátu zbývá zítřejší maraton.

Výsledková listina zde.

datum: 29 Jan 2011 autor: Martin Němec

V zemi stříbrného kapradí pršel Evě Kacanu bronzový déšť

Předposlední den atletických soutěží pátého světového šampionátu v atletice IPC se nebe nad druhým největším novozélandským městem zatáhlo a maorští šamani pustili na sportovce i přihlížející studený déšť. V koulařském sektoru nastoupila v největším lijáku jediná zlatá česká medailistka z Pekingu koulařka Eva Kacanu. Od poslední paralympiády však došlo ke změně přepočtového systému, a proto byly šance na medailová umístění jiné. Kacanu se navíc podařil jediný vrh za šest metrů (6,34), ten stačil na bronzovou medaili. Vítězkou koule sloučených kategorií F54/55/56 je německá legenda Marianne Buggenhagen. Druhá Slovinka Majcen s 6,64 m překonala rekord šampionátu pro skupinu postižení F54, který od Assenu patřil právě Evě Kacanu.

Další český protest po závodě Rostislava Pohlmanna?

Na ploše atletického stadionu QE II skončila další soutěž s českou účastí. Rostislav Pohlmann skončil na šesté příčce oštěpařského finále F57/58. Podle posledních informací zvažuje český výprava opět podání protestu - tentokrát na rozhodčí, kteří Pohlmannovi odmávali nezdařený pokus pro zvedání nohy nebo hýždí. Opět existuje videodůkaz. Pokud by byl tento pokus eventuálně změřen a počítán, mohl by pravděpodobně stačit na čtvrté nebo dokonce třetí místo.

datum: 28 Jan 2011 autor: Martin Němec

Diskařská přetahovaná v novozélandské bríze

Neuvěřitelný závod v hodu diskem sloučených kategorií F54/55/56 byl dnes k vidění na atletickém stadionu Královny Alžběty II. v novozélandském Christchurch. Ode dneška jsou totiž pro všechny tři skupiny platné nové světové rekordy, všichni tři medailisté překonali stará maxima. Dokonce i čtvrtý muž celkového pořadí musel hodit víc, než byl původní světový rekord jeho třídy. Závod probíhal v takřka ideálním diskařském protivětru.

celý článek

Atletická jury řeší protest české výpravy

Proti nejlepšímu šestému pokusu německého atleta Alí Ghardooniho podala po skončení závodu v hodu diskem sloučených kategorií F57/58 česká výprava protest. Ghardooni tímto pokusem odsunul Rostislava Pohlmanna z bronzové příčky, ale Češi jeho soupeře agentsky natočili, jak při svém hodu stál. Sportovci se přitom smějí postavit až při odhodu a pokud se alespoň jednou nohou dotýkají země. Atletická jury bude posuzovat své záznamy a je otázkou, zda přihlédne k amatérskému videu natočenému z tribuny. Verdikt by měl být vynesen dnes dopoledne novozélandského času.

PROTEST BYL NAKONEC ZAMÍTNUT A NA TŘETÍM MÍSTĚ VYHLÁŠEN NĚMECKÝ ATLET.

datum: 26 Jan 2011 autor: Martin Němec

Rostislav Pohlmann v disku F57/58 rovněž čtvrtý

Také Němcův spolubydlící z Pekingu i Christchurch Rostislav Pohlmann doplatil na německé prokletí, když přišel o bronzovou medaili posledním pokusem německého atleta s arabskými kořeny Alí Ghardooniho. Oba diskaře kategorie F57 od sebe nakonec dělilo třináct centimetrů, respektive pouhopouhé 3 body.

Zlato si zasloužil Rus Ašapatov za nový světový rekord pro klasifikaci F58 v hodnotě 57,64 m, stříbro Abo Elkhir z Egypta.

Čtvrté místo pro Martina Němce v napínavém koulařském klání

Hned tři skupiny postižení byly sloučeny do dnešního koulařského finále paraplegiků. Ke starým známým z Pekingu, F55 a F56, byla na MS v Christchurch přiřazena kategorie F54. Stříbrný medailista z Pekingu Polák Smorszczewski nepostoupil do finále, paralympijský vítěz Musayev z Ázerbajdžánu doplatil na tzv. lifting, připsal si v celém závodě, plném červených praporků, pouze dva zdařené pokusy a skončil šestý. A naštvaný.

Po prvním kole vedl Smorszczewského mladší kolega Kožun, ale i jemu byl zaznamenán v první části jen jediný vrh. Na druhém místě průběžného pořadí byl před užším finále Martin Němec. Ze stříbrné příčky jej však shodil nejprve srbský závodník Mitrovič, aby dílo dokonal svým osobním a německým rekordem v předposledním pokusu veterán Iser. Němec nenašel na Iserovo zlepšení odpověď a zůstal bez medaile.